Dětský domov z Vizovic je už s námi 15 let

26.05.2023

Společné akce, projekty, a především nová poznání. To vše a mnohem více spojuje Dětský domov a Základní školu Vizovice s KORUNKOU LUHAČOVICE. Začátky spolupráce sahají až do roku 2007, kdy ji započal pan MVDr. Antonín Plachý se svojí dcerou Veronikou Crha Záhorskou, zakladatelkou neziskového projektu KORUNKA POMÁHÁ. A toto výročí si společně připomenuli
v Lázeňském divadle v Luhačovicích na konci května, kam děti nejen z vizovického, ale i z šesti dalších dětských domovů ze Zlínského kraje, KORUNKA pozvala na divadelní představení Sněhová královna
v podání Divadla MALÉhRY.

"Tehdy jsme ani netušili, že dar nábytku do dětských pokojů, bude mít pokračování, které vydrží 15 let," vzpomíná ředitelka Dětského domova a Základní školy Vizovice Eva Bůžková.

V rámci podpory našich dětí a vzájemné spolupráci nešlo jen o finanční a materiální pomoc, ale i o podporu psychickou a společenskou. KORUNKA LUHAČOVICE přispěla již několikrát i díky společným projektům třeba k finanční gramotnosti dětí, společně jsme se učili pomáhat potřebným prostřednictvím vánočních jarmarků, učili jsme se fair-play jednání prostřednictvím sportovních klání nebo jsme zažívali předvánoční čas na Vánočním koncertu dětem, které KORUNKA každoročně organizuje. Na některých akcích se děti mohly se svými vystoupeními i prezentovat, což významně přispělo k posílení jejich sebedůvěry.

Děti se dostaly do míst a na akce, na které by se bez Veroniky Crha Záhorské nikdy nedostaly. Přineslo jim to nová poznání, zjistily, jak se mají chovat ve společnosti, jak se mají chovat ke svému okolí a vůbec tato spolupráce přispěla ke zvýšení socializace našich dětí.

Za 15 let spolupráce to byla celá řada akcí, vzniklo několik tradic, které nepřerušilo ani covidové období. Korunková teta a její ambasadoři pravidelně nechybí v domově u tradičního vánočního stolu, a to je známka toho, jak se doslova KORUNKA vryla do srdcí dětí. "Je to to nejdůležitější! Má pro naše děti pochopení a velké srdíčko, do kterého se jí všichni vejdou. A co je báječné? Naše děti patří do korunkové rodiny," dodala Eva Bůžková.

Zakladatelka KORUNKY Veronika Crha Záhorská se netají tím, že se vždy těší na pravidelná setkání s dětmi. "Každé takové setkání je pro mě osobně, moji rodinu i všechny z KORUNKY naprosto obohacující a když vidíme rozzářené oči dětí a jejich úsměvy, je to pro nás to nejkrásnější. Díky tomu víme, že naše charitativní projekty mají smysl a pomoc druhým dostane tak díky této odezvě naplnění," popsala zakladatelka KORUNKY LUHAČOVICE Veronika Crha Záhorská s tím, že s řadou dětí, které už díky plnoletosti opustily dětský domov, zůstává KORUNKA nadále v kontaktu a sleduje i jejich životní osudy.

Děti KORUNKA aktivně zapojuje do nejrůznějších projektů. Například v době covidové pandemie vznikly naprosto originální malby dětí, které právě díky obrázkům a kresbám představily svým pojetím právě smrtící virus. Obrázky pak KORUNKA otiskla na krásné porcelánové hrnečky a hned byl na světě naprosto originální výtvor, kdy každý hrnek je unikátní.

A jak na závěr uvedla ředitelka dětského domova a vychovatelky, kterým děti říkají tety, tak si všichni moc přejí, aby spolupráce s KORUNKOU LUHAČOVICE pokračovala co nejdéle, a aby děti prožily ještě mnoho smysluplných a krásných chvil. KORUNKA LUHAČOVICE nepodporuje jen Dětský domov a Základní školu Vizovice, ale i další dětské domovy ve Zlínském kraji. Pravidelně přispívá například Dětskému domovu Uherský Ostroh. Z poslední benefiční akce putoval finanční dar i do Azylového domu pro ženy a matky s dětmi.