Pomoc v oblastech postižených tornádem

30.06.2021

KORUNKA POMÁHÁ předala na jihu Moravy, kde řádilo tornádo, pomoc za více než 450 tisíc korun. 

Nezisková organizace KORUNKA LUHAČOVICE ve středu 30. června vyjela společně se Sborem dobrovolných hasičů Luhačovice na jih Moravy - konkrétně do tří obcí, které v minulém týdnu zasáhlo ničivé tornádo. Dvě dodávky vezly materiální pomoc složenou především z jídla, pití a trvanlivých potravin, dále pak naložily pracovní nářadí a další vyžádané potřeby. Zástupci KORUNKY LUHAČOVICE navíc v obcích rozdělili i finanční dary konkrétním rodinám a organizacím, které zajišťují pro záchranáře a dobrovolníky stravu a pravidelně jim vaří.

Největší část humanitární pomoci KORUNKA nasměřovala na obec LUŽICE, kde byl zástupcům obce zároveň předán finanční dar ve výši 100 tisíc korun. Při převzetí daru starosta Lužic Tomáš Klásek neskrýval dojetí a poděkoval za veškerou pomoc, kterou organizace i dobrovolníci do obcí směřují.

Dalších 80 tisíc korun obdržely v Lužicích na nákup surovin a potravin firmy, které v místě poskytují stravování záchranářům, místním lidem a dobrovolníkům. Při práci v terénu náš tým vytipoval hned na místě pět konkrétních rodin, které obdržely finanční dary v celkové hodnotě 110 tisíc korun.

Pomoc potřebným

"S ohledem na množství pomoci, která byla směřována do nejvíce postižených obcí, mezi něž patří i Lužice, jsme na doporučení krizového štábu vyrazili i do nedalekého Pánova, který zůstává na okraji katastrofy," upřesnila Veronika Záhorská s tím, že skupina lázeňských hotelů ROYAL SPA věnovala z pobytu každého ubytovaného hosta v den tornáda 100 Kč. V součtu bude tato suma činit 100 tisíc korun, které budou následujících dnech rozděleny konkrétním rodinám.

Humanitární sbírka probíhala ve Zlíně, Uherském Hradišti v Luhačovicích ve spolupráci s profesionálními i dobrovolnými hasiči. S transportem věcí a jídla na místo pak vypomohli kromě SDH Luhačovice také zástupci společnosti Alutech Bohemia a Valašský chleba. "Velké poděkování patří všem, kteří se jakkoliv zapojili do sbírky, a věnovali nejen materiální a finanční dary, ale také svůj volný čas na organizaci sbírky nebo třeba na svoz věcí na jedno místo," poděkovala Veronika Záhorská s tím, že tímto pomoc KORUNKY LUHAČOVICE v postižených oblastech rozhodně nekončí a organizace zůstává nadále v kontaktu s krizovým štábem a je okamžitě připravena pomoci.


"Ihned po události jsme vypsali humanitární sbírku, a především dali lidem výzvu s žádostí o finanční dary, které směřujeme do obce Lužice a do našich Luhačovic, kde silný vítr rovněž napáchal škody. Během necelého týdne přišlo zhruba 400 tisíc korun na transparentní účet, materiální pomoc na čtyřech sběrných místech byla odhadnuta na 160 tisíc korun." 

Veronika Crha Záhorská, zakladatelka projektu KORUNKA POMÁHÁ