Generál Emil Boček ocenil naši zakladatelku

01.12.2021

Generál Emil Boček ocenil zakladatelku KORUNKY Veroniku Crha Záhorskou.

Poslední žijící český stíhací pilot RAF, armádní generál Emil Boček, udělil poslední listopadový den v Praze vybraným osobnostem a dvěma institucím cenu "Morální autorita". Mezi oceněnými byla v Arcibiskupském paláci také zakladatelka a předsedkyně spolků KORUNKA LUHAČOVICE a KORUNKA VELKÉ LOSINY Veronika Crha Záhorská.

Z rukou Emila Bočka převzala Veronika Crha Záhorská Zlatou pamětní medaili za dlouholetou spolupráci, podporu a péči o československé veterány z 2. světové války. "Je to pro mě velká pocta. Velmi si tohoto ocenění v tak vzácné společnosti, kde nechyběl kromě generála Emila Bočka ani pražský arcibiskup Dominik Duka, vážím. Zároveň za toto ocenění patří všem, kteří společně se mnou realizují charitativní projekty KORUNKA POMÁHÁ," uvedla k ocenění Veronika Crha Záhorská.

"Tato ocenění se udělují od roku 2019. Během slavnostního večera vyznamenal dvě osobnosti také ministr obrany Lubomír Metnar. Slavnostní večer probíhal za velmi přísných protiepidemiologických podmínek."

Armádní generál Boček ve svém projevu zmínil hrdinství, ale i sílu vlastenectví, která jej dovedla až za knipl letounu Spitfire, se kterým byl jako pilot 310. stíhací perutě RAF opakovaně vyslán jako doprovod bombardérů nad okupovanou Evropu a Německo. Zavzpomínal i na spolubojovníky, válečné hrdiny a vlastence, kteří už nejsou mezi námi. "Děkuji vám, že nás chováte v úctě a staráte se o nás. Dnešní den bude důstojným připomenutím života oceněných osobností, které se pro mnohé z nás stanou přirozeným vzorem a morální autoritou. Přál bych si, aby náš společný život nám přinášel radost, sounáležitost a také věrné přátelství Čechů a Slováků. Chtěl bych, aby tyto slavnostní večery se staly symbolem všeho, co je nám drahé a vzácné," uvedl generál Boček.